SKU SOL-S6-EH1P3.6K-L-PLUS-5Y Hybrid Inverter
20 In Stock — order before 2pm for next-day dispatch
Rating 3,600 W
Efficiency 96.5 %
Full refund or exchange
S6 3.6kW Plus Single Phase Low Voltage Hybrid Inverter
Part No: SOL-S6-EH1P3.6K-L-PLUS-5Y
Storage Systems - Hybrid Inverter
S6 EH1PK-L-PLUS
  • Supports PV input up to 160% of the inverter's rated DC power, maximising solar utilisation
  • Supports up to 21A PV input current, compatible with future higher-power PV modules
  • Seamless on/off-grid switching in under 10ms, guaranteeing an uninterrupted power supply
  • More battery options, compatible with any battery (between 40V-60V)