SKU SOL-PRIMEPOWER-109KWH-50KW-NV-C5-M Hybrid Inverter
Out of Stock
Rating 50,000 W
Full refund or exchange
SolisStorage PrimePower 109kWh Battery with 50kW Inverter - Standard version +C5 Protection (Master
Part No: SOL-PRIMEPOWER-109KWH-50KW-NV-C5-M
Storage Systems - Hybrid Inverter
SolisStorage PrimePower 109kWh/50kW
SolisStorage PrimePower -109kWh
The PrimePower 109kWh 50kW NV from Ginlong Energy Storage is a powerful, scalable energy storage system designed for both grid-connected and off-grid applications. It integrates advanced 306Ah CATL LFP cells and a robust inverter to ensure reliable, efficient and safe energy storage.
Standard: Aerosol, explosion relief valve, fire water inlet
SolisCloud: Intelligent remote control, AI optimisation and instant troubleshooting – all in one platform <10 ms switchover from grid-connected to off-grid for uninterrupted power supply or <20 ms with multiple inverters connected in parallel Flexible system expansion, up to 500 kW/6.5 MWh
Design & Build
Dimensions: 1270 × 2070 × 1357 mm (with inverter)