SKU SUN-3.6-ECCO Hybrid Inverter
191 In Stock — order before 2pm for next-day dispatch
Rating 3,600 W
Efficiency 96.5 %
Full refund or exchange
Sunsynk 3.6kW AC 7kWp ECCO Hybrid Inverter
Part No: SUN-3.6-ECCO
Storage Systems - Hybrid Inverter
Considered the Swiss army knife of inverters the SunSynk 3.6kW ECCO 7kWp hybrid is unique in that it can charge and generate at the same time. Also, by connecting up to 7kW’s of PV to a single unit, the device can export 3.6kW whilst at the same time using the surplus to charge batteries - therefore generating power as well as charging.
The 7000W MPPT and rated AC output of 3.68 gives a system that can generate sufficient energy in winter months to offset usage and charge a connected battery.