SKU SOLAX-X3-HAC-11K EV Charger
Out of Stock
Full refund or exchange
SolaX Smart 11kW EV Charger G2 - Tethered
Part No: SOLAX-X3-HAC-11K
EV Charging - EV Charger
Flexible Adaptability
  • Selectable plug or socket outlet
  • Easy indoor and outdoor installation
  • Supports multiple communication protocols
High Efficiency
  • Capable of 100% green energy
  • Automatic switch between one and three phases
  • Maximising surplus green energy utilisation in a zero-export system
Assured Safety
  • Current leakage protection (30mA AC & 6mA DC)