SKU SOL-S5-GC60K-DC Main Units
2 In Stock — order before 2pm for next-day dispatch
Rating 60,000 W
Efficiency 98.4 %
Full refund or exchange
Solis 60kW S5 3 Phase 6x MPPT - DC
Part No: SOL-S5-GC60K-DC
Inverters - Main Units
  • Rating: 60,000W
  • Phases: 3
S5-GC60K - Series 5 Three Phase Grid-Tied Inverter
Product Features
  • Max. efficiency of 98.7%
  • Type-II over-voltage surge protection for both DC and AC
  • Wide voltage range - Ultra low start-up voltage of 195V and max PV input voltage of 1100V
  • Max PV DC Power of 90kW
  • 32A input per MPPT, 16A input for each PV string
  • Maximum output power of 66kW