SKU SE-CT-SPL-100A-A Current Sensor Clamps
542 In Stock — order before 2pm for next-day dispatch
Full refund or exchange
100A Split-Core Current Transformer for SolarEdge Energy Meters with Modbus Connection
Part No: SE-CT-SPL-100A-A
Display - Current Sensor Clamps
The Sensor supports the following measurements: AC Current Amps (A).
Note: This sensor is only for use with the SolarEdge Electricity Meter 1PH/3PH 230/400V SolarEdge Modbus Meter 1 second SolarEdge have improved the design of their 100A and 250A Split-Core CTs to reduce the size and improve installation experience. The new 100A CT SECT-SPL-100A-A is a 1:1 replacement for the previous 50A and 70A CTs. Thus, one CT will cover the full range from 50A to 100A installations, instead of 3 different CT products required until now.