SKU FE-F3000-G3 Main Units
59 In Stock — order before 2pm for next-day dispatch
Rating 3,000 W
Efficiency 96.8 %
Full refund or exchange
Fox ESS 3.0kW F Series (G3) 1PH Dual Tracker PV Inverter
Part No: FE-F3000-G3
Inverters - Main Units
  • Rating: 3,000W
  • Phases: 1
FOX ESS - PV Inverter - F Series - 3kW
F3000 (G3)
Dual-MPPT F Series range includes 3.0 - 6.0kW models. The F Series is IP65 rated and battery ready for easy upgrade when paired with a Fox ESS charge controller.
  • High Performance: Low start-up voltage, wide voltage range, 97.4% maxium effiency.